
SZERVEZD MEG A CSAPATOD, ÉS MÁRIS JOBBAN CSAPATOD avagy FŐNÖK NÉLKÜL IS CSAK MÓDJÁVAL CINCOGJANAK AZ “EGEREK”!
A minap egy vezető panaszolta nekem, hogy 1 hetet volt csak távol a helyéről, mégis a csapata teljesen leállt erre az időre, és a szokásos heti feladatokat egyáltalán nem végezte el.
Teljesen értetlenül áll ez előtt.
Megkérdeztem tőle, hogy milyen módon osztotta ki a heti feladatokat, és milyen módot talált ki arra, hogy valamilyen szintű kontroll mégis csak legyen, amíg ő távol van?
Azt válaszolta, hogy átbeszéltek mindent, és ő amúgy teljesen megbízik a többiekben. Miért kellett volna külön kontrollálnia őket?
Ehhez volt pár határozott nézőpontom.
Pont azért, mert amikor mint vezető rövidebb vagy hosszabb időre szabadságra mész, és nem tudsz helyettest állítani magad helyett – úgy, mint egy kapitány teszi, amikor elhagyja a hajót irányító hidat – akkor kötelező gondoskodnod arról, hogy a csapat tagjait egyértelmű, LEÍRT feladatokkal hagyd ott!
Ezután kontrollként folyamatosan jelentéseket kell kapj arról, mit hogyan végeztek el, amíg ő távol vagy.
Ez nem cseszegetés. Ez nem valami rabszolgatartó módszer. Ez nem egy diktatórikus, kegyetlen önkényesség.
Hanem színtiszta segítség!
Ez a csapat megtisztelése.
Segítség abban, hogy mindig legyenek stabil információik (biztonságos kapaszkodóik), bármi kétség merülne is fel, és így ténylegesen el tudják látni a feladataikat, amiket rájuk bíztak.
Megtisztelés azért, mert Te, mint vezető így megmutatod, hogy fontosak számodra a csapattagok, és az, hogy semmiképp ne kerüljenek bajba.
Ezen kívül egy ember az nem gép, hogy be legyen állítva egy bizonyos fokozatú működésre, és automatikusan mindig ugyanazt végrehajtsa. (Bár a gépek sem érnek semmit folyamatos felügylet és gondoskodás nélkül.)
Az ember egy érző, reagáló változó, akire sok minden hatással tud lenni, és jó esetben nem robotikusan, felhúzásra működik.
A jó összehangolás, a korrekt kontroll és számonkérés pedig a leghasznosabb dolog, ami előre tud vinni és erősíteni egy csapatot.
Még akkor is, ha vannak páran – ezek hidd el, nem a csapatod barátai – akik ezt nem így gondolják.
GYAKORLAT: VIZSGÁLD MEG ÉS LISTÁZD FEL AZOKAT A TERÜLETEKET, AHOL JOBBAN TUDOD ERŐSÍTENI ÉS SEGÍTENI A CSAPATODAT!
Barátsággal:
Bacsa András